•   سال1395،اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل   |
 •   پلاستیک زباله نیست بیاید با بازیافت آن در مصرف انرژی صرفه جویی کنیم   |
 • تغییر زمین بازی در بخش پتروشیمی

  تحلیل‌های مختلف حکایت از آن دارند که تولید پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن که در حال حاضر میزان تولید جهانی آن 87 میلیون و 700 هزار متریک تن در سال است به 121 میلیون متریک تن در سال 2026 برسد. بر اساس این برآوردها فقط در فاصله سال‌های 2024 و 2025، 5/ 12 ‌میلیون متریک تن بر میزان تولید سالانه این محصولات افزوده خواهد شد.

  در این بین انتظار می‌رود در فاصله سال‌های 2023 تا 2026 برای رفع کمبودهای تولید، 6 تا 10 کراکر تولید اتیلن راه‌اندازی شود که در مناطق کم‌هزینه‌تر از جمله در خاورمیانه و آمریکای شمالی مستقر خواهند بود و همچنین مناطق پرمصرف‌تر نظیر هند و چین نیز گزینه‌های مهمی محسوب می‌شوند. با این حال نکته دیگری که مطرح است آنکه حتی با این میزان رشد در تولید، بعید نیست باز هم با کمبود این محصول در بازارهای جهانی روبه‌رو‌ باشیم. بررسی‌ها نشان می‌دهند میزان رشد مصرف پلی‌پروپیلن سالانه 5/ 3 درصد خواهد بود و این به معنای آن است که در دهه آینده باید میزان تولید این محصول به‌طور متوسط سالانه 3 میلیون متریک تن در سال افزایش یابد تا بتوان کسری این محصول را برطرف کرد.

  مدتی پیش موسسه رولاند برگر در گزارشی با اشاره به رشد روز افزون صنایع ایرانی به خصوص صنعت خودرو اعلام کرده بود رونق در این بخش میزان قابل توجهی از تقاضا را برای محصولات پلیمری ایجاد خواهد کرد. این در حالی است که توافقات صورت گرفته با شرکت‌های خودرو‌سازی در جهان بخشی از این پیش‌بینی را قابل تحقق جلوه می‌دهد به‌طوری‌که انتظار می‌رود در سال‌های آتی میزان تولید خودرو در کشور بین 25 تا 40درصد رشد را تجربه کند. این در حالی است که محصولاتی از جمله پلی‌پروپیلن، پلی‌اتیلن و سایر محصولات وابسته به این دو گروه در صنعت خودرو جایگاه مهمی را به خود اختصاص داده‌اند. باید دید توا ن رشد صنعت پتروشیمیایی و شیمیایی داخلی ایران تا چه اندازه بوده و حدود قابلیت استفاده از پتانسیل‌های این بخش تا کجا توسعه خواهد یافت.در این بین محصولاتی مانند آمین‌ها، گلایکول‌اترها، ایزوسیانات‌ها، پلی‌اتر پلی‌یورتان‌ها، پلی‌اولفین الاستومرها و پروپیلن گلایکول نیز در میان لیست تقاضا از سوی کالاهای تند مصرف که از سرعت بالای رشد مصرفی برخوردارند، قرار دارند. در این بین اما رشد مصرف پلاستیک در جهان نیز موضوع دیگری است که ضرورت حرکت به سمت تولیدات این قبیل مواد اولیه را افزایش می‌دهد.

  کارشناسان IHS در این رابطه می‌گویند این نوع تقاضاهای جدید به سرعت زمین بازی را در صنعت پتروشیمی تغییر خواهد داد. این موسسه اخیرا در گزارشی اعلام کرده است ظرف 5 سال آینده ظرفیت تولید پلی‌اتیلن 24 میلیون متریک تن افزایش خواهد یافت که یک‌سوم این رقم از آمریکا تامین خواهد شد. در این بین آنچه آمریکا را به کشوری با این ظرفیت تبدیل می‌کند وجود منابع گازی شیل است که توانسته ظرفیت‌های صنعت مذکور را پاسخگو باشد. اگرچه در حال حاضر بازار نفت و گاز از رونق چندانی در جهان برخوردار نیست و این موضوع به خصوص در منابع شیل ملموس‌تر است اما صنایع پتروشیمی با کاهش هزینه‌های خوراک توانسته‌اند تولیدات رقابتی‌تری را در اقصی نقاط جهان ایجاد کنند و در این بین تولید بالای محصولات توسط آمریکا از یک طرف و هدایت منابع به سمت اهداف مشخص در این صنعت (همچون پلی‌پروپیلن محور شدن صنعت) پیش‌بینی‌های روشن‌تری را در این کشور ایجاد کند.

  بازگشت

  درباره شرکت epnt

  epnt

  اخبار ویژه

  عدم افزایش قیمت کالا و خدمات

  عدم افزایش قیمت کالا و خدمات ادامه مطلب

  نمایشگاه سلیمانیه عراق

  نمایشگاه سلیمانیه عراق ادامه مطلب

  تصمیمات اتخاذ شده در کارگروه حل اختلاف صنفی اتحادیه پلاستیک تهران

  تصمیمات اتخاذ شده در کارگروه حل اختلاف صنفی اتحادیه پلاستیک تهران ادامه مطلب

  انتصاب میر عامل جدید پتروشیمی اراک

  انتصاب میر عامل جدید پتروشیمی اراک ادامه مطلب

  اعضای هیأت‌رئیسه اتاق‌اصناف مشخص شدند

  اعضای هیأت‌رئیسه اتاق‌اصناف مشخص شدند ادامه مطلب

  روند پیش ثبت نام نهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست

  روند پیش ثبت نام نهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست ادامه مطلب

  دستورالعمل صادره از اداره اماکن در خصوص تغییر نام واحدهای صنفی

  دستورالعمل صادره از اداره اماکن در خصوص تغییر نام واحدهای صنفی ادامه مطلب

  متن کامل پرسش و پاسخ خبرگزاری فارس با مهندس نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت

  متن کامل پرسش و پاسخ خبرگزاری فارس با مهندس نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه مطلب


  اخبار مرتبط

  نظرات کاربران

  ارسال نظرات

           

  برای دریافت آخرین اخبار و مقالات و اطلاع از تاریخ نمایشگاه ها شماره موبایل خود را ثبت نمایید

  پرتال اتحادیه پلاستیک و نایلون

  قالب اتحادیه پلاستیک و نایلون

  تمام حقوق برای سایت اتحادیه پلاستیک و نایلون محفوظ است .

  حق نشر 1390 - 1392