•   سال1395،اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل   |
 •   پلاستیک زباله نیست بیاید با بازیافت آن در مصرف انرژی صرفه جویی کنیم   |
 • افزایش ٧ درصدی ارزش محصولات پتروشیمی صادراتی ایران

   علی محمد بساق زاده در گفتگو با خبرنگار شانا، افزود: تولید محصولات پتروشیمی ایران در نیمه نخست امسال نسبت به پارسال چهار درصد افزایش  داشته است.

  وی افزایش میزان خوراک، برداشته شدن محدودیتهای صادراتی از روی بعضی محصولات مانند ال پی جی، متانول، ام ای جی و اقدامهای تعمیراتی در مجتمع های پتروشیمی را از عمده دلایل افزایش تولید و صادرات محصولات پتروشیمی کشور عنوان کرد.

   مدیر تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با بیان این که هم اکنون ظرفیت تولید محصولات کشور از مرز ٦٠ میلیون تن در سال گذشته است، گفت: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته تا پایان سال ١٤٠٤ این میزان دوبرابر می شود.

  بساق زاده با اشاره به مزیت تامین خوراک ارزان و زیاد در ایران نسبت به دیگر کشورهای دنیا برای سرمایه گذاران، گفت: از سال ١٣٨٩ تا امسال به تدریج افت تولید محصولات پتروشیمی در ایران روند کاهشی داشته است، اما امسال با توجه به ورود فازهای گازی پارس جنوبی وضع کاهش تولید بهتر می شود؛ از طرفی با توجه به گشایشهای سیاسی و افزایش محسوس صادرات محصولات پتروشیمی خوشبختانه بالا بودن موجودی انبارها رو به پایین است.

  به گزارش شانا، در ٢٥ سال گذشته ارزش کل فروش محصولات ٣٦ برابر شده است که بخش عمده‌ای از این دستاورد با استفاده از پیشرفتهای علمی داخلی و همت متخصصان ایرانی در طراحی و اجرا و ساخت تجهیزات به دست آمده است که قابل توجه است همه این دستاوردها در شرایطی به دست آمده که کشور و صنعت پتروشیمی با تحریم تحمیلی برخی کشورها روبرو بوده است. 

  در پایان سال ٢٠١٣ صنایع پتروشیمی ایران توانسته است در مجموع ١٢,٨ میلیون تن به ارزش ٩.٩ میلیارد دلار به بازارهای جهانی صادر کند و ١٤.٥ میلیون تن نیز در بازار داخلی عرضه کند. 

  هم اکنون ۴۵ واحد تولیدی با ظرفیت حدود ۶۰ میلیون تن سهم ۳۶ درصدی از کل صادرات غیرنفتی و ۴۵ درصدی صنعتی کشور را به خود تخصیص داده است بطوری که صادرات محصولات پتروشیمی ایران در سال ۱۳۹۱ به ارزش ۱۲ میلیارد دلار بوده است.

  بنا بر آمارهای جهانی ۲۴ درصد ظرفیت پتروشیمی موجود در منطقه خاورمیانه و ۴/۲ درصد ظرفیت جهانی پتروشیمی متعلق به کشور ایران است.

  پیش بینی می‌شود ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور تا سال ۱۳۹۵ به ۱۰۰ میلیون تن و ارزش صادرات این محصولات بالغ بر ۲۰ میلیارد دلار باشد.

  این رقم معادل درآمد سالانه نفتی کشور در بیشتر سالهای دهه ٧٠  است که نشان دهنده اهمیت و جایگاه ویژه صنعت پتروشیمی در رشد و شکوفایی کشور و همچنین موقعیت منحصر بفرد آن در بازارهای جهانی است.

  با نگاهی به کارنامه صادراتی صنعت پتروشیمی کشور طی سالهای اخیر، موقعیت خاص ایران در صادرات محصولاتی چون متانول، اوره، پلی اتیلن، آروماتیکها و غیره مشخص است.

  بازگشت

  درباره شرکت epnt

  epnt

  اخبار ویژه

  عدم افزایش قیمت کالا و خدمات

  عدم افزایش قیمت کالا و خدمات ادامه مطلب

  نمایشگاه سلیمانیه عراق

  نمایشگاه سلیمانیه عراق ادامه مطلب

  تصمیمات اتخاذ شده در کارگروه حل اختلاف صنفی اتحادیه پلاستیک تهران

  تصمیمات اتخاذ شده در کارگروه حل اختلاف صنفی اتحادیه پلاستیک تهران ادامه مطلب

  انتصاب میر عامل جدید پتروشیمی اراک

  انتصاب میر عامل جدید پتروشیمی اراک ادامه مطلب

  اعضای هیأت‌رئیسه اتاق‌اصناف مشخص شدند

  اعضای هیأت‌رئیسه اتاق‌اصناف مشخص شدند ادامه مطلب

  روند پیش ثبت نام نهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست

  روند پیش ثبت نام نهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست ادامه مطلب

  دستورالعمل صادره از اداره اماکن در خصوص تغییر نام واحدهای صنفی

  دستورالعمل صادره از اداره اماکن در خصوص تغییر نام واحدهای صنفی ادامه مطلب

  متن کامل پرسش و پاسخ خبرگزاری فارس با مهندس نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت

  متن کامل پرسش و پاسخ خبرگزاری فارس با مهندس نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه مطلب


  اخبار مرتبط

  نظرات کاربران

  ارسال نظرات

           

  برای دریافت آخرین اخبار و مقالات و اطلاع از تاریخ نمایشگاه ها شماره موبایل خود را ثبت نمایید

  پرتال اتحادیه پلاستیک و نایلون

  قالب اتحادیه پلاستیک و نایلون

  تمام حقوق برای سایت اتحادیه پلاستیک و نایلون محفوظ است .

  حق نشر 1390 - 1392