•   سال1395،اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل   |
 •   پلاستیک زباله نیست بیاید با بازیافت آن در مصرف انرژی صرفه جویی کنیم   |
 • انتقاد رییس اتحادیه پلاستیک از وضعیت توزیع مواد پلیمر

    سید رحیم مقیمی اصل افزود: اگر مواد اولیه با نظارت دولت به دست تولیدکنندگان می رسید واسطه ها حذف می شدند اما هم اکنون به این صورت نیست و واسطه ها به دلیل داشتن سرمایه، مواد اولیه را به صورت کلی خریداری کرده و تولیدکننده مجبور به خرید مواد اولیه با قیمت بالاتر از واسطه ها است.

  وی با اشاره به این که دولت برخورد جدی با واسطه ها نمی کند، اضافه کرد: برخوردها مقطعی سبب شده که قدرت خرید تولیدکننده ها کاهش یافته که این روند در قیمت نهایی کالای تولید شده نیز تاثیر گذاشته است.
  مقیمی اصل تصریح کرد: در دنیا از تولیدکنندگان حمایت ویژه ای می شود اما متاسفانه در کشور تولیدکننده مجبور است با توان مالی خود با مشکلات کنار بیاید.
  وی با بیان این که صنعت پلاستیک به عنوان صنعت مادر به حساب می آید، افزود: دولت مواد اولیه ضروری پلیمر را که در مرحله اول باید به تولیدکنندگان بفروشد صادر می کند و مواد اولیه پلیمر صادراتی ایران در خارج از کشور ارزان تر می باشد.
  این فعال صنفی با بیان این که مواد مورد نیاز تولیدکننده صنایع پلاستیک همانند بنزن، گازهای اتلین و ... به کشورهای دیگر صادر می شود و نرخ آن را با ارز مبادله ای حساب می کنند، اظهار داشت: اگر همین مواد به تولیدکنندگان داخلی فروخته شود از طریق تولید سود بیشتری نصیب پتروشیمی می شود و دیگر لازم به پرداخت هزینه گمرک، کشتی رانی، مالیات و سایر هزینه های متفرقه نیست.
  وی با اشاره به این که ایران در طی سال های گذشته پیشرفت قابل ملاحظه ای در صنعت پلاستیک داشته است، افزود: ایران در زمینه تولید پلاستیک در آسیا در رتبه سوم قرار دارد.
  رییس اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان مصنوعات پلاستیک تهران با اشاره به وضعیت نابسامان قیمت مواد پلاستیکی خاطرنشان کرد: مدت زیادی است که وضعیت قیمت مواد پلاستیکی نابسامان شده گردیده و هر کیلو دوهزار 500 تومان افزایش داشته است بطوریکه ظرف آب معدنی، گران تر از آب درون آن تولید می شود.
  مقیمی اصل افزود: متاسفانه برخی افراد مواد اولیه را از پتروشیمی و وزارت نفت دریافت می گیرند و برای تولیدکننده کوچک فرصتی برای تهیه مواداولیه با قیمت مناسب فراهم نیست.
  وی با اشاره به عدم ارایه مواد از طریق بورس به تولیدکنندگان کوچک افزود: واسطه ها و دسترسی آسان آنها به مواداولیه ای که در بورس ارایه می شود مانع دسترسی تولیدکنندگان کوچک به این مواد می شود، چرا که قدرت خرید تولیدکنندگان کوچک 10 تا 20 تن می باشد واسطه با سرمایه زیاد میزان خرید بالایی دارند.
  رییس اتحادیه نایلون و پلاستیک تهران اظهار داشت: کشورهای همجوار همانند ترکیه تا 6 سال گذشته هم مواد اولیه و هم مواد تولید شده را از ایران می خرید، اما به دلیل حمایت دولتشان از تولیدکنندگان و وضعیت تحریم در ایران هم اکنون مواد اولیه را از ایران می خرند و محصولات تولید شده را به ایران می فروشند و این در حالی است که ما از نظر تولید از آنان بهتر می باشیم.
  مقیمی اصل تصریح کرد: شرکت پتروشیمی برای فرار از هفت درصد مالیات محصولات خود را صادر می کند در حالی که بازار داخلی نیازمند مواد اولیه پلاستیک است.
  وی با اشاره به نوسان قیمت ها در سال های اخیر تصریح کرد: در طی دو سال اخیر برخی از گریدها افزایش داشته است و از دولت می خواهیم که قیمت ها را کنترل کند و پشتیبان اصناف باشد همان طور که اصناف در همه مقاطع با دولت همراه است.
  مقیمی اصل با اشاره با به برگزاری نمایشگاه ایران پلاست گفت: این نمایشگاه به دلیل بین المللی بودن از اهمیت بالایی برخوردار است و استقبال خوبی هم از این نمایشگاه صورت می گیرد و در طول سال 10 بار نمایشگاه برگزار می شود که یکبار در تهران و بقیه را در سایر استان ها برگزار می گردد و در نمایشگاه هایی که در خارج کشور برگزار می گردد نیز شرکت داریم.
  به گفته وی تولیدات داخلی جوابگوی نیاز بازار است و حجم تولیدات بازار را اشباع کرده به طوریکه 25 درصد از تولید داخل به کشورهای همسایه همچون عراق، افغانستان و تاجیکستان صادر می شود.
  مقیمی خاطرنشان کرد: بازیافت پلاستیک و نایلون در کشور انجام می شود اما به طور علمی و تخصصی صورت نمی گیرد نایلون و پلاستیک اگر به شیوه صحیح دفع شوند به محیط زیست آسیب نمی رساند که در مقابل اگر رعایت نشود به شدت باعث تخریب محیط زیست می شود .
  این فعال صنفی ادامه داد: دستگاه تولید نایلون و محصولات مرتبط در کشور نیازمند نوسازی از طریق واردات است، اما متاسفانه گمرک همکاری ندارد و دولت باید در این زمینه حمایت های لازم را داشته باشد.
  رییس اتحادیه فروشندگان و تولیدکنندگان نایلون و پلاستیک تهران با بیان اینکه این اتحادیه از سال 1341 فعالیت خود را آغاز کرده است، افزود: صنعت پلاستیک حدود 35 سال است که وارد این صنف شده است.
  مقیمی در گفت وگو با روابط عمومی اتاق اصناف با تاکید بر این که تولید ظروف گیاهی در کشور روند مطلوبی ندارد و قابل قیاس با تولیدات خارجی نیست اظهار داشت: متاسفانه در کشورمان به دلیل عدم سم زدایی و رعایت مسایل بهداشتی، باکتری تولید کرده و کپک می زند .
  وی همچنین با گلایه از بالابودن نرخ مالیات ها افزود: افزایش مالیات ها مشکلات عدیده ای را برای واحدهای صنفی به خصوص تولیدکنندگان به همراه داشته است که تاکنون مساعدتی از سوی دولت جهت کاهش آن صورت نگرفته است.
   

  بازگشت

  درباره شرکت epnt

  epnt

  اخبار ویژه

  مصاحبه با نصرالله رضا زاده

  مصاحبه با نصرالله رضا زاده ادامه مطلب

  مصاحبه با محمد اسکندری

  مصاحبه با محمد اسکندری ادامه مطلب

  چگونه ضایعات غذایی خود را مستقیما به کیسه پلاستیک تبدیل کنیم؟

  چگونه ضایعات غذایی خود را مستقیما به کیسه پلاستیک تبدیل کنیم؟ ادامه مطلب

  بیو پلیمرچیست ؟

  بیو پلیمرچیست ؟ ادامه مطلب

  چرا قیمت بعضی از پلاستیک ها ارزان و برخی دیگر گران هستند؟

  چرا قیمت بعضی از پلاستیک ها ارزان و برخی دیگر گران هستند؟ ادامه مطلب

  پلي استايرن(ps) یا پلاستیکی به نام کریستال

  پلي استايرن(ps) یا پلاستیکی به نام کریستال ادامه مطلب

  واکنش رییس اتحادیه اصناف پلاستیک به دستور وزیر

  واکنش رییس اتحادیه اصناف پلاستیک به دستور وزیر ادامه مطلب

  25 درصد تولیدات نایلون و پلاستیک ایران صادر می شود

  25 درصد تولیدات نایلون و پلاستیک ایران صادر می شود ادامه مطلب


  اخبار مرتبط

  نظرات کاربران

  ارسال نظرات

           

  برای دریافت آخرین اخبار و مقالات و اطلاع از تاریخ نمایشگاه ها شماره موبایل خود را ثبت نمایید

  پرتال اتحادیه پلاستیک و نایلون

  قالب اتحادیه پلاستیک و نایلون

  تمام حقوق برای سایت اتحادیه پلاستیک و نایلون محفوظ است .

  حق نشر 1390 - 1392